Evlerde karşılaşılan gümüşçün sadece bir sıkıcı bir durum olmakla kalmaz, zararlı beslenme alışkınlıkları ile bilinir ve çok sayıda ciddi soruna neden olabilir- Kitaplar, fotoğraflar, alçı, nişasta ve selüloz içeren diğer ev eşyalarına zarar verir.

Gümüşçünler her türlü ortamda hayatta kalabilirler, ama yüksek nemli yerlerde gelişirler ve mutfak, banyo, bodrum ve çatı katı gibi nemli alanlarda bulunurlar.

Gümüş-mavi renk ile karakterizedir.  

Gümüşböcekleri mutfaklar, çamaşır odası, banyo  gibi nemli koşullar ve diğer koyu izole alanlarda gelişen kıvrımlı böceklerdir.  Borulardaki sızıntılar tespit edilerek, havalandırmanın iyileştirilmesi ve nem gidericiler kullanarak gümüşböceği istilası engellenebilir.

Gümüşböceği beslenmesi:

  • Nişasta
  • Selüloz
  • Şeker

Gümüşböceği kitap, duvar kağıdı, resim, kumaş, halı, kahve, şeker, makarna ve gıda artıkları gibi   işletme ve hanelerde  bulunan yaygın öğelerde bulunabilirler.

Gümüşböceğinin önüne geçebilmek için çevredeki tozu minimumda tutun, evin içerisinde düzenli vakumlu süpürge kullanın, gıdaları açıkta bırakmayın.

Evde kullanılabilen sprey ürünler de gümüşböceği popülasyonuna engellemeye yardımcı olsa da büyük ve tekrarlanan istilalar profesyonel uygulama gerektirir. 

Call Now Button
×