Çok hızlı kaçabilen ve çok hızlı üreyen hayvanlardır, yeryüzünün bütün karalarına dağılmışlardır.

Tarlalara, ambarlara ve evlere dadanarak insanın besin kaynaklarına ortak olurlar. İnsan eliyle yapılmış korunaklı yapılarda yaşamayı yeğleyen birçok tür, depolanmış yiyecekleri tüketen, her çeşit gereci kemiren, hatta hantavirüs,tifüs, veba gibi salgın hastalıkları taşıyabilen önemli zararlılardır. Doğada yaşayan ve kalabalık sürüler halinde bulunduklarında zaman zaman tarım ürünlerine büyük zararlar verebilir. Farenin bedeninin bitiminde uzunca kuyrukları bulunur bazı türlerinde bu kuyruk bedenin 2 katı kadar olabilmektedir. Fare kuyruğunu genellikle tutunma aracı olarak kullanır. Farelerin baş kısmında ağız yapıları bulunur ve ağzının içinde sıralı halde dişleri vardır. Farenin dişlerinin özelliği çok sert cisimleri dahi kemirebilirler.

Bazen mermer gibi sert cisimleri dahi kemirirler. Bu kemirilme aşamasında farenin dişleri körelir fakat farenin dişlerinin özelliği dişlerin kendisini yenilenmesidir. Farelerin tükürük salgısı da narkoz etkisinde insan ve hayvanları pasif durumda yakaladıkları zaman, özellikle geceleri bu canlıların kulak, burun, dudak ve parmaklarını kemirerek yerler. 

Tükürüğünün özelliğinden dolayı canlılar bunu fark etmezler. Fareler'de burun başın ön kısmındadır ve çok güçlü koku alma hissine sahiptirler. Fareler birçok hayvanı kokusundan tanır. Ve yiyeceklerin kokusunu da çok uzaktan algılarlar

Fare İstilasının İşaretleri 

Fareler geceleri ve sabahın ilk ışıklarına kadar yiyecek aramak için ortaya çıkarken, gündüzleri gizli kalmayı tercih ederler. Burada eviniz veya işyeriniz için fare aktivitesi yaygın işaretlerine bakabilirsiniz.     

Dışkı – Küçük ve koyu , bir gecede 50/80 (Boyu yaklaşık 3-8 mm)Rastgele dağılmış, iç alanlar, dolap üstleri veya süpürgelik boyunca olabilir. 

Yağ İzleri - Fareler vücutlarını duvara sürttükleri için zeminlerde ve süpürgelik boyunca, köşelerde koyu renkler oluşur. 

İdrar – Büyük ve yerleşik istilalarda, vücut yağları ve kirlerle birlikte 4 cm yüksekliğinde 1 cm genişliğinde bulunur.

 Tırmanma Sesleri - Bodrum ve çatı katlarında, asma tavanlarda, döşemelerin arasında, duvar bölmelerindeki sesleri dinleyin. 

Yuva – Buldukları malzemeleri parçalayan fareler, onları diğer yumuşak malzemelerle birleştirerek yuva yaratabilirler. Çatı boşluklarını, asma tavanları, sandviç panelleri, dolap altlarını, buzdolabının arkasını, ocağın altını kontrol edin. 

Ayakizleri - Kullanılmayan ve tozlu alanlarda kuyruk izi, ayak izi ve kemirgen parçaları gözlenebilir. Aktiviteyi kontrol etmek için un, talk pudrası gibi malzemeler serpin, ertesi gün taze izleri kontrol edin. 

Canlı veya Ölü Fareler – Gündüz gözlenen fare ağır bir istilanın belirtisi olabilir.

Kötü Koku – fareler sık sık idrara çıkarlar ve idrarları amonyak kokusuna benzer güçlü bir koku yayarlar. Fare istilasına yakın yerlerde güçlü koku olur. Bu koku uzun süre kalabilir.

Call Now Button
×